تلاش سفارت آمریکا برای پیشی گرفتن از امام خمینی

تلاش سفارت آمریکا برای پیشی گرفتن از امام خمینی

در این شرایط، شاه باید به محافظه‌کاران پیشنهادی بدهد که آنها نتوانند رد کنند، تا بدین ترتیب ]امام[ خمینی تنها گذاشته شود. شاه ممکن است از این پیشنهاد رو بگرداند، اما فقط به از دست دادن قدرتش در ایران خواهد انجامید.

کافه تاریخ- کشکول

 

امام تا آخرین لحظه پیروزی انقلاب یک تصمیم واحد داشت و آن برکناری کامل شاه بود و در این هدف که خواست عموم مردم انقلابی نیز بود، حاضر به مصالحه با کسی نبود. در این شرایط پیشنهاد آمریکا تکیه شاه بر ارتش و اقدام سریع علیه مخالفان تا قبل از شروع مراسم‌های مذهبی چون ماه محرم بود. نکته قابل تامل نوع نگاه سفارت به امام خمینی است که در عین ترس از او، در پاره ای مواقع تحلیل های امام را اشتباه می دانند. در حالی که انقلاب نشان داد که عکس این واقعیت صحیح است:

«آن چه از تأثیر این مرهم می‌کاهد افکار آیت‌الله خمینی تبعیدی در پاریس است. رهبر کهنسال مذهبی کارآزموده‌ای که ده‌ها سال مبارزه بر علیه سلطنت داشته، مصمم است که شاه باید برود (خمینی در حدود ۱۵ سال در ایران نبوده است و چندان اطلاعی از تغییر و تحولات انجام شده ندارد.) وی خواستار یک دولت ضعیف می‌باشد که به سلسله مراتب مذهبی محدود شود. او که فکر می‌کند شاه بر روی ریسمان قرار دارد، احتمال دارد که همچنان درخواست‌های رهبران مذهبی پائین تر از خود و سیاستمداران محافظه‌کار را مبنی بر تصمیماتی برای جلوگیری از تجزیه سیاسی ایران نادیده بگیرد. نفوذ مرموز خمینی بر روی تظاهرکنندگان اخیر ایران، باعث شده که دیگران در انتخاب حرکتی که می‌دانند او با آن حرکت مخالفت خواهد کرد، بسیار اکراه داشته باشند. (برای مثال آیت‌الله شریعتمداری که یکی از رهبران مذهبی در ایران به شمار می‌رود، در تاریخ ۱ نوامبر تهدید کرد که اگر شاه به صورت صلح جویانه به خواست‌های رهبران مذهبی تن در ندهد - یک جنبش مسلحانه را تشکیل می‌دهد.)

در این شرایط، شاه باید به محافظه‌کاران پیشنهادی بدهد که آنها نتوانند رد کنند، تا بدین ترتیب ]امام [ خمینی تنها گذاشته شود. شاه ممکن است از این پیشنهاد رو بگرداند، اما فقط به از دست دادن قدرتش در ایران خواهد انجامید.

اگر شاه هر چه زودتر حرکت مهمی تا قبل از شروع ماه محرم - در تاریخ ۲ دسامبر - انجام ندهد، مطمئناً یک سری خشونت‌های جدی به دنبال خواهد آمد. ۱۰ محرم (۱ دسامبر) روز به خصوص با شکوهی برای مسلمانان ایرانی است، و شریعتمداری و یکی از نخست وزیران پیشین اظهار داشتند که کار شاه تا آن وقت تمام خواهد بود. ( دولت، همه زندانهای سیاسی در تاریخ ۱۰ دسامبر آزاد می‌شوند و نکته اینکه این روز مصادف با سی امین سالگرد اعلام حقوق بشر در تهران است.)

مگر اینکه شاه هر چه زودتر در این مورد اقدام کند، شانس مداخله نظامی بسیار قوی است، نظم اعمال شده به وسیله ارتش، به طور قطع بیشتر از ۶ ماه طول خواهد کشید، اقتصاد هم اکنون خسارت دیده است و مردم عادی ایرانی آموخته‌اند که حتی بدون اسلحه هم می توان در قدرت عظیم سیاسی نقش داشت. هیچ راهی موجود نیست که ارتش با زور بتواند میلیونها ایرانی تازه آگاه شده را با رضایت خودشان برای سرافرازی رژیم پهلوی که به سختی لکه دار شده به سر کار بازگرداند.»1

 

1-اسناد لانه جاسوسی آمریکا، دانشجویان پیروز خط امام، کتاب دوم، جلدهای سیزدهم تا بیست و دوم، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، 1386، صص 13- 14

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •