مطالب مرتبط با واژه 'اندرونی'

  فرهنگ حاکم بر بناهای ایرانی

  ساختمان عمده مربوط به اندرونی است و ساختمان دیگر، ساختمان «بیرونی» است که صاحب خانه آنجا می‌نشیند و از میهمانان پذیرایی می‌کند. از زنها کسی را آنجا راه نیست. اگر احیاناً از خانم‌های خانواده کسی وارد بیرونی شود، بلافاصله نوکرها آنجا را ترک می‌کنند...
  1398/3/5 11:34

  روایتی از دختر فمینیست ناصرالدین شاه

  در جامعه ایران عصر قاجار زنان از تامین اجتماعی و آزادی بهره چندانی نداشتند و در اغلب در سنین پایین 8 الی 10 سالگی به ازداوج مردی در می آمدند و لذا سرنوشتشان به انصاف شوهران و یا خانواده شان بستگی داشت. وقتی ناصرالدین شاه به قتل رسید مظفرالدین شاه اعلام کرد که تمام خانمهایی که اولاد نداشتند از اندرون بیرون رانده شوند . . .
  1396/10/8 22:50

  روایتی از مراسم محرم در اندرونی دربار قجری/ از شربت انیس الدوله تا علمداری نایب السطنه

  در دوره قاجار مجالس روضه زنان با خواننده زن متداول و معموال بود. در دوران ناصرالدین شاه، مشارکت زنان در مراسم تعزیه و دسته گردانی دیده می شود و نوحه سرایی توسط بانوان این دوره رایج بوده است. در روز سوم محرم هر سال، علم شاه را که پنجه بزرگی از زر ناب بر سرش نصب بود، به اندرونی می بردند . . .
  1396/8/26 22:33

  تشریفات خاص ناصرالدین شاه برای صرف غذا

  خوردن غذا توسط مقامات سیاسی همواره با آداب و تشریفات خاصی همراه بوده است. این امر به ویژه اگر آن شخص پادشاهی از پادشاهانقاجار آنهم ناصرالدین شاه باشد بسیار پرطمطراق تر است. دوستعلی خان معیرالممالک در کتاب خود در ذیل عنوان «آداب ناهار و شام اندرون» در این رابطه می نویسد . . .
  1396/8/4 14:06

  وقتی «مد روز» از درون اندرونی شاه بیرون می آمد/ از جورابهای کوتاه تا سبیلی باریک بر پشت لب

  لباس پوشی و ارایش شاه و همسرانش معیار برای مردان و زنان بود. به عبارتی دیگر از اندرونی شاه بود که مد روز به بیرون صادر می شد. این امر به خصوص درباره زنان بیشتر مصداق داشت. نویسنده کتاب یادداشتهای درباره زندگی خصوصی ناصرالدین شاه در این رابطه می نویسد . . .
  1396/7/29 22:35

  روایت جالب نوه دختری ناصرالدین شاه از همه زنان عقدی پدر بزرگش

  زنان ناصرالدین شاه یکی از موضوعاتی بوده که همواره توسط عوام و خواص علاقمند به تاریخ معاصر ایران مورد توجه قرار گرفته است. درباره برخی از زنان ناصرالدین شاه ازجمله سوگولی تاکنون مطالب متنوعی در منابع گوناگون درج شده است. با اینحال درباره دیگر زنان این شاه قاجار شناخت چندانی وجود ندارد. نوه دختری ناصرالدین شاه در یادداشتهای خصوصی خود درباره ناصرالدین شاه در این رابطه می نویسد . . .
  1396/7/29 22:13

  «دو به هم زنی» ناصرالدین شاه بین روحانی و مطرب اندرونی

  دوستعلی خان معیرالممالک نوه دختری ناصرالدین شاه در توصیف بعضی آداب و تفریحات اهل اندرون ناصرالدین شاه در این رابطه در بیانی جذاب می نویسد . . .
  1396/7/24 21:29

  با نفوذترین زن ناصرالدین شاه/عکس

  در این عکس که در حرم خانه برداشته شده است و یکی از زنان را پایین پای انیس الدوله درازکش نشان می‌دهد، می‌شود قدرت و نفوذ بالای او در اندرونی شاهی را دید.
  1394/3/18 18:28
8