مطالب مرتبط با واژه 'جنوب'

  کینه انگلیسیها از قیام عشایر جنوب

  در دوران فعالیت اردشیر ریپورتر در ایران، اشغال جنوب توسط نیروهای انگلیسی «پلیس جنوب» ( s. P . R) منجر به صدور فتوای جهاد آیت‌الله العظمی حاج سید عبدالحسین لاری (مجتهد لاری) گردید...
  1398/10/22 22:17

  مخالفت قطعی احمد شاه با درخواست کشیدن راه آهن شمال به جنوب

  در مباحث مطرح شده درباره دوران حکمرانی رضا خان بارها دیده می شود که افراد مختلف کشیدن راه آهن شمال به جنوب را یکی از موفقیت های رضا خان بر شمرده اند. با این حال و با تورق در برخی منابع تاریخی پر واضح است که اساساً راه آهن شمال به جنوب بیشتر از آنکه صرفه اقتصادی داشته باشد صرفه نظامی و استراتژیک داشته است (آن هم نه برای ایران بلکه برای بریتانیا) موضوعی که حتی توسط احمد شاه قاجار نیز مورد توجه قرار گرفته است . . .
  1398/6/4 13:38

  میزان پشتیبانی عمومی از شاه از نگاه مردم جنوب

  همزمان با نزدیک شدن به ماه‌های منتهی به انقلاب، شاه محبوبیت و پایگاه اجتماعی خود را بیش از پیش از دست داد و کشورهای غربی از جمله آمریکا نیز به این نتیجه رسیدند که شاه دیگر پشتیبانی ندارد.
  1397/12/14 15:35

  بازار ماهی فروشی در کنار ساحل جنوب

  در محل بازار ماهی بندرعباس که در کنار ساحل قرار دارد گذشته از انبارهای وابسته به لنج ها، کپرها و سایبان هایی برپا شده که ماهی فروشها در زیر آن بساط خود را می گسترانند.
  1397/3/5 08:51

  تشکیل پلیس جنوب در ایران

  انگلیس به عنوان یکی از مهمترین قدرت های استعماری در تاریخ ایران با ابزارهای متعددی به استعمار کشور جهت دستیابی به منافع خود دست زده است. گذشته از ابزارهای مهم و متفاوت سیاسی و اقتصادی، بهره گیری از عوامل نظامی به شکل¬های مختلف از راه کارهای مهم و اساسی این کشور بوده است. در این رابطه تشکیل پلیس جنوب، به رهبری سرپرسی سایکس، جهت حفاظت از منافع این کشور، در خلال جنگ جهانی اول از مهمترین این ابزارها می باشد. این نهاد نظامی در طول فعالیت-های خود بارها به بمباران مناطقی از کشور و نیز کشتار برخی از مردم جنوب کشور اقدام کرد که همین امر با ایجاد نارضایتی در میان مردم، باعث شکل گیری مبارزاتی علیه آن گشت که در نهایت این عامل در کنار سایر عوامل خارجی باعث انحلال آن شد.
  با این حال مهمترین ویژگی پلیس جنوب در دوران فعالیتش، ماهیت استعماری آن بود که شاید در ابتدای امر و در زمان تشکیل چندان مشخص نبود اما بتدریج و آغاز فعالیت های آن این هدف پنهانی آشکار گزدید که در این نوشته ضمن اشاره به نحوه شکل گیری این نهاد به ماهیت و ویژگی های آن نیز پرداخته می شود.
  1395/9/3 13:55

  تصویری به یادماندنی از کاشفان سرزمین های ناشناخته در قطب جنوب

  در سال 1914 نیروی دریایی سلطنتی انگلستان گروهی از مکشفین خود را به قطب جنوب اعزام نمود.
  1394/12/25 15:22

  اولین نقشه قطب جنوب

  در روز نهم نوامبر سال 1929 دکتر خلیل الدم رئیس موزه ملی ترکیه دو قطعه پاره شده از یک نقشه جغرافیایی متعلق به پیری رئیس دریانورد شهیر عثمانی پیدا کرد.پیری رئیس در زمان حیات سمت امیرالبحری ناوگان دریای سرخ و خلیج فارس را به عهده داشت. او در سال 1513 در شهر گلیبولو ترسیم نقشه های جغرافیایی را آغاز کرد و در سال 1517 آنها را در سفری به استانبول به سلطان سلیم اول فاتح مصر تقدیم نمود.
  1393/9/6 23:16

  نقشه آقای گاف برای جدا کردن جنوب ایران

  در اواخر جنگ اول جهانی زمانی که قوای انگلیسی در جنوب ایران حضور داشتند و با عشایر ایرانی می‌جنگیدند، کنسول انگلستان در شیراز پیشنهاد کرد که جنوب ایران تحت نظام نایب‌السلطنگی شاهزاده فرمانفرما از کشور جدا شود.
  1393/7/10 17:24
9