۰
plusresetminus
فساد در هفته‌های اخیر موضوع سیاسی عمده‌ای گردیده است و انتقادات شاه در میان فعالیت‌های رشوه‌خواری برخی از نزدیکترین مشاوران و حتی اعضای خانواده‌اش گم شده است.
نابودی حکومت پهلوی؛ تنها چاره حل مسئله فساد؟
کافه تاریخ- اخبار تاریخی

 

فساد سیاسی یکی از شاخصه‌های مهم در ناکارآمدی رژیم پهلوی بود. موضوع فساد تا حدی در خاندان پهلوی گسترده بود که ضمن تأثیرگذاری بر خشم و نارضایتی مردم، باعث شده بود تا مردم نابودی اصل سلطنت را تنها چاره برچیدن فساد بدانند:
«فساد موضوع سیاسی عمده‌ای گردیده است. علیرغم خشم همگانی، حالت اصلاح بنیادی دیده نمی‌شود. در عوض انتقام درباره گناهکاران در ذهن‌ها بالا می‌گیرد. بالقوه در نهایت ممکن است موجب ظهور دوباره و تحمل آن نوع فسادی که همواره تا به حال آنچنان عظیم خود را در فعالیت اقتصادی ایران آشکار کرده است، بگردد. سیاستمداران جاه طلب، منجمله شاه، ممکن است وسوسه شوند تا این وضعیت را سرکوب کنند، اما در حالیکه موضوع فساد به خودی خود امری گذرا باشد، ولی احتمالاً بدون به لرزه انداختن عمیق اصلی‌ترین نهاد سیاسی ایران یعنی سلطنت، از بین نمی‌رود.
فساد در هفته‌های اخیر موضوع سیاسی عمده‌ای گردیده است و انتقادات شاه در میان فعالیت‌های رشوه‌خواری برخی از نزدیکترین مشاوران و حتی اعضای خانواده‌اش گم شده است. خشمی که علیه این پدیده به ظهور پیوسته، همه جا گستر شده است و وارد طبقات اجتماعی و اقتصادی گردیده و به نظر می‌آید که عمیقاً احساس شده باشد. علاوه بر این فساد اصطلاحا معنا گردیده و واقعه همه جاگیری در زندگی ایرانیان بوده است و مقدار بعضی از کلاهبرداری‌ها که در اخبار، که اخیراً گزارش شده، با هر استانداردی تکان دهنده است. شاید این امر اجتناب‌ناپذیر بود که پول کلانی که در اکثر پروژه‌های عظیم در ایران در خلال دهه اخیر به کار افتاده بود وسوسه سود غیر مشروع را فراهم نماید. با این وجود، امید به تغییر بنیادی خیلی کم به نظر می‌آید، هرچند که نتایج احساسات ضد رشوه‌خواری جاری، ممکن است امری بعید باشد.»

https://www.cafetarikh.com/news/38608/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما