۰
plusresetminus
یکی از مهمترین عوامل اطلاعاتی و جاسوسی بریتانیا در ایران، برخی از چهره‌های داخلی همچون شاپور ریپورتر بودند که نقش مهمی را جاسوسی و کسب اطلاعات به سرویس اطلاعاتی بریتانیا داشت.
نقش شاپور ریپورتر در کودتا
کافه تاریخ- تاریخ شفاهی

 

یکی از مهمترین عوامل اطلاعاتی و جاسوسی بریتانیا در ایران، برخی از چهره‌های داخلی همچون شاپور ریپورتر بودند که نقش مهمی را جاسوسی و کسب اطلاعات به سرویس اطلاعاتی بریتانیا داشت. وی در بسیاری از عملیات جاسوسی نقش داشت و در بهبوحه کودتای 28 مرداد نیز وارد ایران شد:

«شاپور ریپورتر زمانی وارد ایران شد که سرویس اطلاعاتی بریتانیا توسط جاسوسان برجسته‌ای چون آلن چارلز ترات و آن لمبتون و ارنست پرون شبکه‌های بومی وسیع خود را بازسازی کرده و در همین دوران «اداره خاورمیانه» سرویس اطلاعاتی آمریکا برهبری کرمیت روزولت نیز نخستین شبکه‌های خود را تنیده بود و هر دو سرویس جاسوسی فعالیت‌های توطئه‌گرانه پیچیده و موثری را، بویژه در بحبوحه حوادث سال‌های ۱۳۲۴ - ۱۳۲۵، به فرجام رسانیده بودند. شاهپور ریپورتر در سال‌های بحران روابط ایران و انگلیس با پوشش وابسته مطبوعاتی سفارت آمریکا در تهران حضور داشت و تا کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بطور رسمی رئیس دارالترجمه سفارت آمریکا و رایزن سیاسی این سفارت بود. او در عین حال مانند پدر و اجدادش کارت خبرنگاری روزنامه تایمز لندن را نیز در جیب داشت. پیتر رایت در خاطرات افشاگرانه‌اش، هرچند بسیار مختصر، ارتباطات شاپور ریپورتر را بیان می‌دارد. شاپورجی به عنوان رئیس بک شبکه مستقل اطلاعاتی عمل می‌کرد که در لندن توسط لرد ویکتور روچیلد هدایت می‌شد و لرد روچیلد پیوندهای آن را با نخست وزیر بریتانیا و روسای 6-MI سازمان می‌داد. همانطور که گفتیم، لرد روچیلد، که در این دوران یکی از مهم‌ترین عوامل وحدت بخش عملیات سرویس‌های آمریکا و انگلیس در خاورمیانه بود، این نقش را در «سیا» نیز ایفاء می‌کرد و این وحدت در سیمای شاپورجی ریپورتر تبلور می‌یافت. به پاس خدمات شبکه روچیلد - ریپورتر بود که در قرارداد کنسرسیوم شرکت رویال داچ شل ۱۴ درصد سهام نفت ایران را به خود اختصاص داد.»

https://www.cafetarikh.com/news/38684/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما