۱
plusresetminus
در دوره قاجار و به خصوص ناصرالدین شاه، میادین زیادی در شهر ساخته شد که میدان توپخانه یکی از مهمترین این میدان‌ها است. میدان توپخانه که به دستور امیرکبیر ساخته شد از همان ابتدا محل حمل و نقل و بسیاری از اتفاقات مهم دیگر بود. یکی از ویژگی‌های مهم این میدان در شکل اولیه خود، استفاده از نقوش خاص ایرانی با رنگ‌آمیزی‌های متفاوت است. «در بدو ورود به تهران، از دروازه شمیران به حومه اروپائی نشین شهر وارد شدم.
تصوری اصیل از میدان توپخانه

در دوره قاجار و به خصوص ناصرالدین شاه، میادین زیادی در شهر ساخته شد که میدان توپخانه یکی از مهمترین این میدان‌ها است. میدان توپخانه که به دستور امیرکبیر ساخته شد از همان ابتدا محل حمل و نقل و بسیاری از اتفاقات مهم دیگر بود. یکی از ویژگی‌های مهم این میدان در شکل اولیه خود، استفاده از نقوش خاص ایرانی با رنگ‌آمیزی‌های متفاوت است.
«در بدو ورود به تهران، از دروازه شمیران به حومه اروپائی نشین شهر وارد شدم. خیابان اصلی آن بطور مستقیم تا قصر شاهی امتداد دارد و دروازهای آن را از مرکز ایران که «ارگ» آنجا قرار گرفته است، جدا می‌کند. از میان محله اروپائی نشین و «ارگ» میدانی بزرگ به نام «میدان توپخانه» جای دارد. در اطراف این میدان طاقهائی برای گذاشتن توپها تعبیه شده و در هر طاق یک عراده توپ گذاشته شده است. بالای طاقها کیسه‌های پارچه‌ای سفید رنگی با طرحهای آبی برای جا دادن سایر اسباب و ادوات مورد لزوم توپچی‌ها آویزان شده است. بالای طاقچه‌ها و در پشت، اطاقکهائی برای سربازها ساخته‌اند. مقابل آن، دور تا دور میدان زمین وسیعی است. در کنار توپها، تعداد زیادی گلوله مخروطی شکل به اندازه‌های مختلف تل شده است.
در مدت اقامت من در تهران (زمستان ۸-۱۸۷۷) به منظور حظ بصر شاه و اهالی پایتخت این گلوله‌های بی‌آزار را به رنگهای قوس و قزح رنگی کرده بودند. فکر رنگ آمیزی ازتراوشهای مغزی رئیس قورخانه بود که می خواست از آن آهنهای زنگزده لااقل برای تزیین میدان استفاده کند. از وقتی که میدان توپخانه به این طرز آرایش یافته است، گفته می‌شود این کار به ابتکار وزیر جنگی انجام گرفته و او خواسته است با نمایش فرآورده‌های موجود در قورخانهی ایران از نمایندگان کشورهای خارجی مقیم تهران زهر چشم بگیرد.»
https://www.cafetarikh.com/news/38729/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما