۰
plusresetminus
مشهد به دلیل اهمیت مذهبی و تقدس مکانی، ضمن آنکه بخش پرجمعیت این شهر را شکل داده بود، بازار و بخش‌های ثروتمند شهر را در برداشت.
رونقی که حاصل حرم مطهر است
کافه تاریخ- سبک زندگی

 

شهر مشهد از قدیم‌الایام از اهمیت خاصی نزد مردم برخوردار بوده و به دلیل اعتقادات مذهبی مردم، جز شهرهای آباد کشور محسوب می‌شد. همین موضوع جاذبه اقتصادی و طبیعی خاصی در مشهد به وجود آورده بود:
«شهر مقدس مشهد قبر]آرامگاه[ امام رضا (ع) یعنی پنجمین سلاله على‌(ع) را در میان گرفته و سه خیابان در جهات مختلف از مقبره امام (ع) منشعب می‌شود که دوتای آن‌ها وسیع، عریض و مشجر است. جوی آبی که از وسط این دو خیابان می‌گذرد طراوت خاصی به آن‌ها داده است. در فاصله صد یاردی حرم مطهر زنجیری در عرض خیابآن‌ها کشیده شده که بازار و بخش‌های ثروتمند شهر را در میان می‌گیرد و حیوانات و احشام را از مکان مقدس دور نگاه می‌دارد. بخش پرجمعیت مشهد اینجا است زیرا گرچه بارو‌های شهر با طول تقریباً هفت مایل، حصاری به دور آن کشیده، ولی سایر نقاط شهر مخروبه است. به نظر من جمعیت مشهد به چهل هزار نفر نمی‌رسد. بخش اعظم فضای محصور را به گورستان اختصاص داده‌اند؛ زیرا، مردم معتقدند که درگذشتگان در جوار یک امام در آرامش به سر می‌برند. همچنین باغ‌های سایه‌داری به چشم می‌خورد که زندگی را لذتبخش می‌کند. به نظر می‌رسد که اهالی مشهد از کندن زمین خوششان می‌آید؛ زیرا برای ورود به کلیه خانه‌ها باید از سرازیری گذشت و می‌گویند خاکی که از حفر زمین به دست می‌آید به مصرف ساختن و تعمیرات خانه می‌رسد. آب شهر از طریق جوی‌ها و آب انبارها بخوبی تأمین می‌شود»1

https://cafetarikh.com/vdccxmq1.2bq4p8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما