۰
plusresetminus
به شاه گفته شده بود که عده‌ای از افسران همچون دریادار حبیب‌اللهی، تیمسار طوفانیان و ربیعی در فکر تشکیل هیأتی نظامی برای انتقال قدرت به ارتش هستند.
طرح افسران نظامی در انتقال قدرت
کافه تاریخ- تاریخ شفاهی

 

آمریکا درصدد بود بعد از کنار رفتن شاه، از طریق ارتش و افسران بلندپایه، قدرت را به آنان انتقال دهد و در قالب هیأتی از افسران، اداره کشور را به آنان واگذار نماید. حبیب‌اللهی، طوفانیان و ربیعی برخی از اعضای در نظر گرفته شده برای این هیات بودند:

«در مورد شایعه وجود طرح کودتا صحبت کردیم. آیا اگر شاه برود و دولت فعلی ناکام بماند، طرحی برای روی کار آمدن ارتش وجود دارد؟ به عنوان یک دوست قدیمی، می‌توانستم مستقیماً از او (ربیعی) بپرسم که آیا هیأتی برای انجام این مقصود به وجود آمده است، یا نه. وی تأیید کرد که هیأتی وجود دارد، اما کاملاً سری است، ولی در آن قطعاً در مورد کودتا صحبت شده است. پرسیدم: آیا شاه خبر دارد؟ ظاهراً تنها چیزی که به شاه گفته شده بود، این بود که عده‌ای از افسران، در فکر تشکیل چنین هیأتی هستند.

ربیعی، اعضای هیأت را معرفی کرد: دریادار حبیب‌اللهی، تیمسار طوفانیان و خودش. تیمسار خسروداد هم که فرمانده هوانیروز و یک افسر منضبط بود، قبلاً عضو این هیأت بود، اما اخراج شده بود.»1

https://cafetarikh.com/vdciv3a5.t1azy2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما