رویداد روز : ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری
۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری

۲۵ فروردين

عطار نیشابوری در سال 540 هجری قمری در کدکن نیشابور دیده به جهان گشود. وی یکی از پرکارترین شاعران ایرانی به شمار می‌رود و بنا به نظر عارفان در زمینه عرفانی از مرتبه‌ای بالا برخوردار بوده‌ است.

پدر عطار شغل عطاری (دارو فروشی) داشت و فریدالدین هم پس از مرگ پدرش به همین شغل مشغول شد، لیکن در اواسط عمر خود دچار تحولی روحی شد و به عرفان روی آورد.
از این شاعر و عارف نامی بیش از 114 اثر وجود دارد که مهمترین آن تذکره الاولیاء، منطق الطیر، الهی نامه، مصیبت نامه، پندنامه و اسرار نامه است .

سخن عطار در آثارش، ساده و گیراست؛ او برای بیان مقاصد عرفانی خود، کلام ساده و خالی از هرگونه آرایش انتخاب کرده است. همچنین کمک گرفتن او از تمثیلات و بیان داستان ها و حکایات مختلف یکی دیگر از جاذبه های آثار اوست که باعث شده سرمشق عرفای نامی بعد از خود مانند مولوی و جامی قرار گیرد.

عطار در کنار سنایی و مولانا ارکان ادبیات عرفان فارسی را تشکیل می دهند و مولانا در وصف عطار می گوید: هفت شهر عشق را عطار گشت/ ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم .

وی در سال 618 هجری قمری در حمله و تاخت و تاز مغولان در دروازه ورودی شادیاخ کشته شد و مزارش واقع در باغی در شهر نیشابور، هر ساله پذیرای علاقمندان به ادب و فرهنگ ایرانی است.

هر سال در روز 25 فروردین، مراسم بزرگداشت عطار در نیشابور برگزار می شود.

۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری گرامی باد