۲
plusresetminus
با توجه به اینکه تبعیدی فوق از روحانیون افراطی و فوق‌العاده مطلع و دارای نفوذ کلام می‌باشد این امکان وجود دارد که در مدت اقامت خود در یاسوج موجب بروز اختلاف بین متعصبین مذهبی و عشایر این منطقه گردد در نتیجه امنیت و آرامش موجود دستخوش دگرگونی شود
ترس ساواک از روحانیون انقلابی حتی در تبعید

در جریان انقلاب اسلامی و مبارزه با طاغوت؛ روحانیون بیش از سایر اقشار حضور داشته و بیشترین هزینه‌ها را متحمل گردیدند. کسانی چون شهید آیت الله سید محمدرضا سعیدی شربت شهادت را نوشیدند و کسانی دیگر سال‌ها تبعید و شکنجه و زندان را به جان خریدند تا اندیشه‌های امام خمینی (ره) که عصاره ناب اسلام بود را در ایران انتشار دهند. بسیاری از روحانیون تبعیدی در این زمان بیش از 50 سال سن داشته‌اند.این اقدام ضد اسلامی ساواک در زمانی صورت می‌گرفت که ساواک قدرت شکنجه دادن، حبس وزندان‌های انفرادی را دیگر نداشت و می‌پنداشت که با تبعید نیروهای انقلابی مسیر انقلاب را منحرف خواهد کرد.
ملاقات با زندانیان سیاسی و یا روحانیون تبعیدی از اقدامات شجاعانه‌ای بود که از سوی مردم و اطرافیان این افراد صورت می‌گرفت. در اسناد ساواک بارها به این موضوع اشاره شده و در مواردی ملاقات‌های زیاد مردمی با این افراد رژیم را به وحشت انداخته و به همین دلیل خواستار تغییر مکان این افراد می‌شدند.
در سند زیر می‌بینیم که از ساواک خواسته شده تا محل تبعیدی مرحوم طاهری را تغییر دهند:
«با توجه به اینکه تبعیدی فوق از روحانیون افراطی و فوق‌العاده مطلع و دارای نفوذ کلام می‌باشد این امکان وجود دارد که در مدت اقامت خود در یاسوج موجب بروز اختلاف بین متعصبین مذهبی و عشایر این منطقه گردد در نتیجه امنیت و آرامش موجود دستخوش دگرگونی شود»


منبع: بررسی اسناد تاریخی
https://www.cafetarikh.com/news/48771/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما