۱
plusresetminus
رضا شاه در گفت و گو با احمد امیراحمدی: برای ادامه اصلاحاتی که در پیش گرفته‌ایم، چاره‌ای نیست جز اینکه به سلطنت قاجار به خاتمه داده شود.
بهانه رضا شاه برای تغییر حکومت چه بود؟

رضا شاه تغییر حکومت و قبضه قدرت را بهانه اصلاحات قرار داده بود. او با این بهانه چندین بار تلاش کرد تا حکومت قاجار را منقرض کند. با این حال قدم ابتدایی را با تغییر حکومت از سلطنتی به جمهوری برداشت.

رضا شاه در گفت و گو با احمد امیراحمدی:
«ضمنا خواستم نظر شما را راجع به جمهوریت ببینم که از کجا شروع کنیم. زیرا دربار با تمام قوا عليه من تحریک می‌کند و چند حادثه شرح داد که چند بار می‌خواسته‌اند او را ترور کنند و خدا نخواسته است. ضمناً گفت: دربار ساکت نمی‌نشیند و من باید تکلیف را یکسره کنم؛ یا بمانم و اصلاحاتی را که در قشون پی افکنده‌ام به پایان برسانم، یا بروم و در گوشه‌ای بنشینم. برای ادامه اصلاحاتی که در پیش گرفته‌ایم، چاره‌ای نیست جز اینکه به سلطنت قاجاربه خاتمه داده شود. ضمناً گفتند: من منتظر خبری هستم که این روزها می‌رسد و پس از رسیدن آن اطلاعات، شما را آگاه می‌نمایم. مدتی در پیرامون جمهوریت مذاکره کردیم و قرار شد پس از رسیدن آن اطلاعات، تصمیم و طريقة عمل را به من اطلاع دهند.»منبع: احمد امیراحمدی، خاطرات نخستین سپهبد ایران، غلامحسین زرگری‌نژاد، تهران، مؤسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی فرهنگی، 1373، صص 235- 236
 
https://www.cafetarikh.com/news/48824/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما